Fidye yazılımı nedir? 

Fidye yazılımı, her geçen gün gelişen ve daha da yaygınlaşan bir zararlı yazılımdır. Temelde iki türü vardır: şifreleyiciler ve kilitleyiciler. Bilgisayarınıza şifreleyici bulaştığı zaman, bilgisayarınızda bulunan her türlü veriyi (dosyalar, fotoğraflar, oyunların save dosyaları, veri tabanları vs.) şifreler. Dosyalar bir defa şifrelendiğinde dosyaları açamazsınız ve dosya içerisinde bulunan verilere ulaşamazsınız. Bu saldırıları düzenleyen suçlular dosyalarınızı açabilecek özel anahtar karşılığından fidye talep ederler.

Niye fidye yazılımları hakkında bilgilenmeniz gerekiyor

Öncelikle, piyasada çok sayıda fidye yazılımı mevcut. Tüm Windows, Mac OS X, Linux ve Android cihazları tehdit ediyorlar. Kısacası tüm masaüstü ve mobil cihazlar tehdit altında. Ancak fidye yazılımları ağırlık olarak Windows ve Android cihazları hedef alıyor.

Aynı zamanda cihazınıza bulaşması da çok kolay. Çok yaygın olarak, fidye yazılımları bilgisayara açılan şüpheli eklerleden, tıklanan şüpheli linklerden ve uygulama indirilen üçün parti mecralardan bulaşıyor. Ayrıca fidye yazılımları yasal internet sitelerine de bulaşabilirler. Diğer bir yandan, kullanıcılara önemli bir şey indirtip açtığını düşündürmek çok basit. Bankadan gelmiş bir mail ya da önemli bir program yüklemesi. Dosya açıldığı ya da program kurulduğunda, kullanıcı kendi bilgisayarına fidye yazılımı kurmuş oluyor.

Kendinizi fidye yazılımından nasıl korursunuz

1. Şüpheli e-mail eklerini açmayın, bilinmeyen internet sitelerini ziyaret etmeyin ve resmi kaynaklar harici yerlerden uygulama indirmeyin. Oltalama saldırıları hakkında bilgi edinin ve oltalama saldırıları linklerine tıklamayın.

2. Düzenli olarak dosyalarınızı yedekleyin. Eğer yedekleriniz varsa, bilgisayarınızdaki fidye yazılımını anti virüs programınız ile temizledikten sonra, yedekteki (yedekleriniz bulutta ya da harici disklerde bulunabilir) dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

3. İyi bir anti virüs programı kullanın